kam na turistiku aneb spoznaj okolie

Predstavujeme obec Lopašov https://www.lopasov.sk/

  a jeho okolie a možné výlety a  pešie túry.

 

      V dňoch POTLACHU  budú vyznačené dva  turistické chodníky, ktoré vám predstavia okolitú prírodu, ako aj krásne výhľady na okolie. Tieto trasy budú označené zástavkami červenej a modrej farby.

 

    ČERVENÁ  trasa povedie z dejiska Potlachu cez osadu Hanzlovka, bude stúpať na najvyšší vrch v okolí Havran(541,8 m), z ktorého sú krásne výhľady na okolie ( na vrchole bude súbežne lemovať žlto značenú turistickú značku vedúcu do obce Sobotište). Trasa bude pokračovať cez osadu Havran, klesaním povedie dolinou pod Havranom a stúpať bude na  Ovčí vrch(442,5 m). Odtiaľ bude pokračovať po hrebeni, bude klesať cez les k miestu stretnutia Potlachu. Tento  okruh trvá 3,5 h. 

 

    MODRÁ  trasa povedie dolinou popri potoku Chvojnica ,cez osadu Hanzlovka, bude pokračovať lúkami za osadou až k osade Salaše, popod osadou povedie dolinou, po asfaltovej ceste až do obce Chvojnica. Tu bude končiť na  ZELENEJ  turistickej trase.100 metrov od tohto ukončenia MODREJ sa nachádza BAPTISTICKÝ KOSTOL, jediný svojho druhu v blízkom okolí.Stojí mimo zastavanej oblasti na lúke.Táto trasa trvá 2 h .

 

     ZELENÁ trasa  vedie zo Sobotišťa https://www.obecsobotiste.sk ,v ktorom sa nachádza kaštieľ  Nyáryovcov, múzeum S.Jurkoviča a hviezdáreň.  Prechádza obcou Lopašov( Sobotište - Lopašov asi 2 h), pokračuje pod zalesneným vrchom Chrapáč ,odkiaľ sú nádherné výhľady na chvojnickú dolinu , ktorou preteká potok Chvojnica. Dolina bola v roku 1991 vyhlásená za prírodnú pamiatku a  potok Chvojnica je najzachovalejší potok v západnej častI CHKO Biele Karpaty a priľahlého územia .Ďalej trasa pokračuje cez Rakovú dolinu, v roku 1992 vyhlásenú za prírodnú pamiatku, ktorá predstavuje jeden z posledných trávnatých porastov oblasti Rakovej doliny, ktoré neboli postihnuté dôsledkami chemizácie. Odtiaľ smeruje na Čupy (574,3m), zalesnený vrch v Žalostinskej vrchovine, je cieľom a významnou križovatkou turisticky značených trás (Lopašov -Čupy 3,15 h).

-Z Čupov po ŽLTEJ trase prídete za 1,15 h do Zlatníckej doliny, ktorá je rekreačnou oblasťou mesta Skalica https://www.skalica.sk/(celoročne otvorená KOLIBA-reštaurácia,ubytovanie)

-Z Čupov prídete po ČERVANEJ trase (3,5 h cez osadu Salaš a vínne pivnice) do mesta SKALICA . SKALICA je bývalé kráľovské mesto z množstvom historických pamiatok, známe aj pestovaním vína  vlastnej odrody (Skalická frankovka a Skalický rubín) a skalickým trdelníkom.

.

TIPY NA VÝLETY V BLÍZKOM OKOLÍ: 

- Mesto HOLÍČ  https://www.holic.sk/- Holíčsky zámok (letné sídlo Márie Terézie) a kaplnka sv. Margarity Antiochijskej (1554), veterný mlyn v blízkosti mesta (17 km).

- Obec Podbranč   https://www.podbranc.sk/- zrúcanina hradu BRANČ z 13. storočia (15 km).

 -Mesto Brezová pod Bradlom -https://www.brezova.sk

Mohyla generála M. R. Štefánika je posledným miestom odpočinku generála Milana Rastislava Štefánika. Týči sa blízko jeho rodnej obce Košariská, na vrchu Bradlo (544 m.n.m), nad mestom Brezová pod Bradlom. ( 25 km )

-Mesto Senica -https://www.senica.skrekreačná oblasť Kunovská priehrada (9 km)

-Mesto Myjava-https://www.myjava.sk, centrum kopaničiarskeho regiónu, má bohaté folklórne tradície,v miestnej časti Turá Lúka sa nachádza Gazdovský dvor (22 km).

-Mesto Šaštín - https://www.sastin.sk- národná kultúrná pamiatka dvojvežová Bazilika Panny Márie Sedembolestnej ,vedľa nej  Loretánska kaplnka zo 17.storočia (23 km).
-Obec Rybky   - monumentálny jubilejný kríž na vrchu Vírovská, na rozhraní obcí Rybky, Rohov, Smrdáky a Oreské (výška kríža je 27m).
 
 
 
 . 9m (5 km)

 

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode